Masters players target 180 180s!

0
Have your say

Arbroath Masters @ The Cliffburn

Sponsored By Angus Trophy Centre

WITH 169 180s scored in 13 weeks of the Masters. 11 next week in the final week will see 180 x 180’s scored in 2012.

John Barr scored four 180s in his win over Michael Jones, while Willie Burness checked out 170 to join Alan Lillico as the only players to take out the top finish.

Blue League

Sponsored by Colin M Smith

Results: Mark Thomson 5, Willie Burness 7; Alan Lillico 7, Scott Robertson 0; Derek Craig 7, Jon Davies 3; Jock Beattie 5, Mark Thomson 7.

P W L L+ L- Pts

Ian Jolly 13 12 1 89 37 24

Willie Burness 13 10 3 85 53 20

Alan Lillico 13 8 5 77 62 16

Mark Thomson 13 7 6 74 63 14

Jock Beattie 12 6 6 64 67 12

Derek Craig 14 5 9 63 79 10

Jon Davies 13 4 9 48 82 8

Scott Robertson 13 0 13 34 91 0

Fixtures: Jock Beattie v Scott Robertson; Ian Jolly v Alan Lillico; Jon Davies v Mark Thomson; Willie Burness v Jock Beattie.

Red League

Sponsored by Checkpoint Garage

Results: Phil Gibson 5, Graeme Finnie 7; Rikki Baker 5, Mike Elder 7; Bob Beattie 7, Gus McRae 2; James Bell 6, Steve Green 7; Mike Elder 5, Graeme Finnie 7.

P W L L+ L- Pts

Bob Beattie 13 13 0 91 19 26

Mike Elder 14 10 4 82 62 20

Steve Green 13 9 4 76 67 18

James Bell 13 6 7 69 73 12

Graeme Finnie 14 6 8 64 85 12

Phil Gibson 13 5 8 64 69 10

Gus McRae 13 4 9 59 76 8

Rikki Baker 13 0 13 37 91 0

Fixtures: Phil Gibson v James Bell; Steve Green v Bob Beattie; Gus McRae v Rikki Baker.

Green League

Sponsored by Cliffburn Hotel

Results: Alan Soutar 7, Ian Christie 0; Ryan Cobb 4, Bill Stirling 7; Andy Stott 3, Clive Jones 7; Mark Wilkie 6, Ian Christie 7; Jim Smith 4, Bill Stirling 7; Ryan Cobb 0, Alan Soutar 7

P W L L+ L- Pts

Alan Soutar 13 13 0 91 19 26

Andy Stott 13 10 3 85 43 20

Clive Jones 13 10 3 82 51 20

Ian Christie 13 7 6 65 74 14

Jim Smith 13 5 8 52 73 10

Bill Stirling 13 4 9 52 76 8

Mark Wilkie 13 2 11 43 86 4

Ryan Cobb 13 1 12 37 85 2

Fixtures: Mark Wilkie v Ryan Cobb; Bill Stirling v Ian Christie; Clive Jones v Jim Smith; Andy Stott v Alan Soutar

Yellow League

Sponsored by Idle Hands Tattoo Parlour

Results: Colin Watt 7, Andy Wood 5; Michael Jones 5, John Barr 7; Paul Fairnington 7, Ally Forsyth 2; Andy Wood 5, Kevin Whyte 7.

P W L L+ L- Pts

Paul Fairnington 13 10 3 84 59 20

Kevin Whyte 13 10 3 73 62 20

John Barr 14 9 5 80 74 18

Michael Jones 13 8 5 82 61 16

Ally Forsyth 14 6 8 79 81 12

Colin Watt 13 5 8 67 78 10

Barry Reid 12 3 9 57 76 6

Andy Wood 12 1 11 51 82 2

Fixtures: Andy Wood v Barry Reid; Kevin Whyte v Colin Watt; Michael Jones v Barry Reid; Andy Wood v Paul Fairnington.

Masters 2012 Finals Day

The Finals Day of Arbroath Masters 2012 will take place on Saturday, September 15, in the Cliffburn Hotel.

All 32 players are involved in different levels of quarter-finals battling out to be the 2012 Master and for cash prizes.

All players should register at the venue from 12 noon to 12.30 p.m. Level four quarter-finals will toe the oche at 1 p.m., followed by level three, level two then level one. Eastern Fusion will supply a buffet meal ticket for all the players at a discounted price during the day.

Entry to the venue is free for the players and spectators.

Scottish Doubles 2012

The Angus qualifier for the Scottish Doubles will take place tomorrow (Saturday) at the Red Lion Holiday Park, Arbroath. Registration will be from 11 to 11.30 a.m. Toe the oche at 12 noon.

Entry is on the day and will be £5 per player (£10 per double).

Scottish Finals will be played at Bannockburn Miners Welfare Club on Saturday, October 20. Steve Green will be running the event so for any details or queries please contact him.

Angus Trophy Centre Summer Darts League

DRAW for the doubles are to be played on Monday (September 10).

Cliffburn - E Burgess and M Cull, D Bruce and N Guthrie, S Watson and C Watson, L Russell and W Kidd, J Lyons and D Boyd, A Burnett and J Bell, K Lavery and E Smith, I McKenzie and A Stott, W Henderson and T Paul, G McKenzie and D Cameron, T Stranock and G Stranock, L Tait and W Whitson, A Begg and D Pedgrift, P Myatt and R Menmuir, G Gordon and G Walls Jnr.

Referee - D Bruce.

Corner Bar - M Cook and P Cook, D MacKenzie Snr and D MacKenzie Jnr, J Myles and B Geddes, S Winder and J Cooper, J Duncan and R Miller, D Roy and D Barthorpe, L Ritchie and A N Other, M Gray and K Buick, J Hatton and G Findlay, L Hutcheson and G Mowatt, G MacDougall and J Ross, J Balfour and A Falconer, W Crosbie and P Falconer, S McCormack and R Crosbie, K Swankie and M Craig.

Referee - B Geddes.

Commercial Arbroath - J Culley and G Walls Snr, M Barthorpe and K Watt, D Willox and D Simpson, S Simpson and C Simpson, M Morrison and M Smith, R Tosh and A Bruce, H Gray and G Will, S Mitchell and D Boath, G Ross and B Russell, C Paterson and D Steele, D Cook and S Kerr, N Wight and S Watson, M Taylor and S Fairweather, S Cook and P Barnes, G Christie and W Edwards.

Referee - R Tosh

Bowlers - S Guthrie and J Sievwright, B Burgess and I McAllan, G Cull and B Davidson, G Dunsmore and S Berrie, J Cockburn and D Johnston, S Smith and K Soutar, A Whitton and R Mitchell, D Riddell and J Riddell, M Tosh and R Collier, A Smith and L Thomson, E Will and C Dell, M Shepherd and S Forsyth, M Shepherd and D Hunter, M Anderson and D Anderson, S Reaney and J Gillan.

Referee - M Shepherd.

Play down to two at each venue. Qualifiers to be texted to Mark Shepherd on 07719160033.

Arbroath and District Ladies’ Darts League

(sponsored by Arkive)

Division One

Thursday’s fixtures: Pageant (1) v Portcullis (2); Bowlers v Railway; Cricket Club v Pageant (2); Fisherman’s v British Legion; Lorne v Westport Bar (3).

Division Two

Thursday’s fixtures: Ram’s Heid (1) v Commercial (2); Cliffburn (1) v St Tam’s; Portcullis (1) v Ram’s Heid (2); L.B.C. v Tutties (1); Millgate v Letham Hotel.

Division Two

Thursday’s fixtures: Abbey (1) v Stag; Commercial (1) v Abbey (2); Westport Bar (1) v Station; Tutties (2) v Westport Bar (2); Letham v Cliffburn (2).