Ladies’ League presentations

editorial image

AT THE annual presentation dance of Arbroath and district Ladies’ Darts League in the Cliffburn Hotel on Saturday, trophies were presented by retiring treasurer Ella Sinclair, assisted by a representative from league sponsor, Arkive.

Main prize-winners were:

Division Three, winners, Ship; runners-up, Ram’s Heid (2): Division Two, winners, Railway; runners-up, Lorne: Division One, winners, Pageant (2); runners-up, Bowlers.

Knock-out Cup, winners, Bowlers; runners-up, British Legion: Consolation Cup, winners, Pageant (1); runners-up, Cliffburn (1).

Fives, winners, G. Anderson, A. Pedgrift, D. Pedgrift, S. Pedgrift and P. Nicoll, Cricket Club; runners-up, S. Buick, J. Smeaton, J. Middleton, K. Smeaton and D. Hopkins, Fisherman’s.

Jane Air, winner, E. Smith, Pageant (2); runner-up, A. Pedgrift, Cricket Club: Charity Shield, winner, S. Buick, Fisherman’s; runner-up, J. Smeaton, Fisherman’s.

Champion of Champions, winner, P. Nicoll, Cricket Club; runner-up, A. Smith, Pageant (2): Captains’ Cup, winner, A. Burnett, Bowlers; runner-up, J. Gillies, St Tam’s: Triples, winners, A. Burnett, E. Green and F. Smith, Bowlers; runners-up, A. Smith, E. Smith and L. Thomson, Pageant (2): Doubles, winners, A. Smith and E. Smith, Pageant (2); runners-up, P. Cook and L. Thomson, Pageant (2): Singles, winner, E. Smith, Pageant (2); runner-up, E. Green, Bowlers.

Angus Trophy Centre Summer Darts League

Division One

Results: Commercial (Leth) 12, Cliffburn (1) 0; Abbey 4, Burns Bar 8; Westport Bar (1) 0, Bowlers (1) 12.

Fixtures: Cliffburn (1) v Bowlers (1); Burns Bar v Westport Bar (1); Commercial (Leth) v Abbey.

Division Two

Results: Station 3, Commercial 9; Millgate 6, Westport Bar (2) 6; Corner Bar 6, Bowlers (2) 6.

Fixtures: Commercial v Bowlers (2); Westport Bar (2) v Corner; Station v Millgate.

Division Three

Results: Bowlers (3) 3, Tutties 9; Legion 4, Portcullis 8; Ram’s Heid 5, Lorne 7.

Fixtures: Tutties v Lorne; Portcullis v Ram’s Heid; Bowlers (3) v Legion.

Knock-out Cup

Knock-out Cup fixtures to be played on Wednesday, June 27, are as follows.

Bowers (2) v Portcullis; Burnsa Bar v Bowlers (3); Ckliffburn v Bowlers (1); Lorne v Station; Westport Bar (1) v Ram’s Heide; Commercial (Leth) v Westport Bar (2); Legion v Corner; Turries v Abbey.

All tresults must betexted to Bob Geddes on 07882717898. All competition forms aand football card money should be handed in to Bob Geddes at the Corner Bar on Monday, July 16, between 7.30 and 10 p.m.

No additional signing are permitted after this date.

Arbroath Masters @ Coast Nightclub

Sponsored By Angus Trophy Centre

ALAN Soutar hit five maximum 180s in only nine legs of darts in Monday’s Arbroath Masters fixture against Ian Christine.

The total tally for Monday’s games was 12 180s, 15 low legs and five high checkoouts.

Andy Stott checked out on 160, the top checkout so far this season.

Blue League

Sponsored by Colin M Smith

Results: Scott Robertson 1, Mark Thomson 7; Jock Beattie 7, Derek Craig 4; Jon Davies 3, Willie Burness 7.

P W L L+ L- Pts

Willie Burness 2 2 0 14 9 4

Mark Thomson 2 1 1 13 8 2

Ian Jolly 1 1 0 7 3 2

Alan Lillico 1 1 0 7 6 2

Jock Beattie 2 1 1 10 11 2

Jon Davies 2 1 1 10 11 2

Derek Craig 2 0 2 10 14 0

Scott Robertson 2 0 2 5 14 0

Fixtures: Jon Davies v Derek Craig; Willie Burness v Scott Robertson; Mark Thomson v Derek Craig.

Red League

Sponsored by Checkpoint Garage

Results: Gus McRae 7, Phil Gibson 1; Rikki Baker 2, James Bell 7; Phil Gibson 4, Bob Beattie 7; Graeme Finnie 3, Steve Green 7.

P W L L+ L- Pts

Bob Beattie 2 2 0 14 4 4

Gus McRae 2 2 0 14 6 4

James Bell 2 1 1 12 9 2

Steve Green 2 1 1 13 10 2

Mike Elder 1 1 0 7 6 2

Phil Gibson 3 1 2 12 20 2

Rikki Baker 2 0 2 8 14 0

Graeme Finnie 2 0 2 3 14 0

Fixtures: Steve Green v Phil Gibson; Graeme Finnie v Rikki Baker; Gus McRae v Mike Elder; Bob Beattie v James Bell.

Green League

Sponsored by Cliffburn Hotel

Results: Jim Smith 7, Ryan Cobb 3; Clive Jones 7, Mark Wilkie 4; Ian Christie 2, Alan Soutar 7; Andy Stott 7, Ryan Cobb 1.

P W L L+ L- Pts

Alan Soutar 2 2 0 14 3 4

Jim Smith 2 2 0 14 6 4

Andy Stott 2 2 0 14 6 4

Clive Jones 2 2 0 14 8 4

Bill Stirling 1 0 1 1 7 0

Ian Christie 2 0 2 7 14 0

Mark Wilkie 2 0 2 7 14 0

Ryan Cobb 3 0 3 8 21 0

Fixtures: Bill Stirling v Andy Stott; Ian Christie v Jim Smith; Alan Soutar v Mark Wilkie; Clive Jones v Bill Stirling.

Yellow League

Sponsored by Idle Hands Tattoo Parlour

Results: Ally Forsyth 5, Colin Watt 7; Andy Wood 2, Michael Jones 7; Paul Fairnington 7, Barry Reid 5; John Barr 7, Derek Cooper 0.

P W L L+ L- Pts

John Barr 2 2 0 14 6 4

Michael Jones 2 2 0 14 6 4

Ally Forsyth 2 1 1 12 10 2

Colin Watt 2 1 1 13 12 2

Paul Fairnington 2 1 1 11 12 2

Andy Wood 2 1 1 9 12 2

Barry Reid 2 0 2 10 14 0

Derek Cooper 2 0 2 3 14 0

Fixtures: Derek Cooper v Michael Jones; Andy Wood v Ally Forsyth; Colin Watt v Barry Reid; John Barr v Michael Jones.

For full details of the Arbroath Masters log onto the website at http://www.arbroathmasters.moonfruit.com or search Arbroath Masters on Facebook.

Lakeside and World Masters

Players have the opportunity to enter the World Darts Championships that take place at Lakeside Country Club every January. The Angus qualifier will take place at The Red Lion Holiday Park, Arbroath, on Saturday, July 14. Entry is on the day and will cost £5 for men and women.

Registration is from 11 to 11.30 a.m. and toe the oche at 12 noon.

Winmau World Masters qualifier will be played on the same day directly after the Lakeside qualifiers. Also entry is on the day for £5.