Forfar friendly date for Arbroath pool players

AN ARBROATH and District Pool League B1/B2 squad has been invited to play a friendly match against Forfar. It will take place on Sunday, October 2, at the Victoria Bar, Forfar.

A spokesman for the league stated: “This will be a valuable learning experience and it will allow us to compete with a team from a different area. Forfar are now affiliated to the SPA and our team may even face them at future SPA events.”

The format will be similar to the Super 15s where the teams will do battle in 15 singles. These will either be best of three in each singles match, or three sets of 15. The entry is £10 per player.

If enough interest is generated there is an opportunity to possibly take two teams and have a mini-tournament.

Players interested in participating in this event should contact Michael Bastow via PM on the website or text or ‘phone 07921 722 033. Closing date for noted interest is Friday, September 16. Any spectators, who are willing to travel, support the teams and watch the match are more than welcome, particularly those players who would like some exposure to these team events.

Kingdom Cup

Arbroath has received an invitation to the Kingdom Cup competition, to be held at Styx, Glenrothes, on Sunday, October 16. Entry is £10 per player.

The format will be similar to the Super 11s where the teams will do battle in 11 singles.

Players interested in taking part should contact Graham Dunbar via PM on the website or text or ‘phone 07925 739 795. Closing date for noted interest is Sunday, October 2. Any spectators who are willing to travel, support the teams and watch the matches are more than welcome.

Scottish singles

Fixtures in the SPA Scottish singles competition are as follows:

Round one

Section one: Sean Hardwick v Richard Paterson.

Section two: Paddy Nicoll v Mark Donald; Jim Falconer v Martin Cherry.

Section three: Grant Forsyth v Neil Davidson; Dave McFarlane v Gordon Smith; Roy Middleton v Tam Comrie; Davie Williams v Ryan MacKenzie.

Section four: Gavin Cargill v Craig Dawson.

Section five: Chris Gray v Gareth Ruxton; Scott Teviotdale v Scott MacEwan.

Section six: John Maud v Stuart Campbell.

These ties must be completed by no later than Sunday, September 4. Winner to text/’phone the match secretary with result.

Results:

Section one: Steve Webster beat Graham Dunbar, 6-5; Greg Alexander beat Michael Shore, 6-0; Jimmy Balfour lost to Steve Hardwick, 6-5.

Section two: David Jack beat Tom Dye, 6-3; Garry Mitchell beat Brian Craig, 6-2.

Section four: Steve Reid beat Ricky Dewars, 6-0.

Section six: Steve Hamilton lost to Andy Braid, 6-0.

IM four

Fixtures in the SPA Individual Membership (IM) #4 competition are:

Section one: Mark Crozier v George Fairweather.

Section two: Richard Paterson v Steve Webster.

Section three: Paddy Nicoll v Gareth Ruxton; Stuart Campbell v Kenny McMillan.

Section four: Graham Dunbar v Roy Middleton.

These ties must be completed tonight (Friday, September 2). Winner to text/’phone the match secretary with result.

Results:

Section two: Scott MacEwan gave walkover to Richard Paterson; Kent Mitchell gave walkover to Steve Webster.

Section three: Gareth Ruxton beat Brian Craig, 6-1; Sean Hardwick lost to Stuart Campbell, 6-0.

Section four: Graham Dunbar beat Walter Preston, 6-1; John Maud lost to Roy Middleton, 6-4.

IM five

The draw for the SPA Individiual Membership event five has been carried out and is as follows:

Section one: 1, Steve Webster v bye; 2, Walter Preston v Steve Hardwick; 3, Brian Craig v bye; 4, Paddy Nicoll v bye; 5, Steve Webster v winner match two; 6, Brian Craig v Paddy Nicoll; 7, Winner match five v winner match six to determine who qualifies.

Section two: 1, Roy Middleton v bye; 2, Euan Sharpe v Colin Smith; 3, George Fairweather v bye; 4, Michael Bastow v bye; 5, Roy Middleton v winner match two; 6, George Fairweather v Michael Bastow; 7, Winner match five v winner match six to determine who qualifies;

Section three: 1, Richard Paterson v bye; 2, Paul Kelly v Sean Hardwick; 3, Kenny McMillan v bye; 4, Mark Crozier v bye; 5, Richard Paterson v winner match two; 6, Kenny McMIllan v Mark Crozier; 7, Winner match five v winner match six to determine who qualifies.

Section four: 1, Graham Dunbar v bye; 2, Kent Mitchell v John Maud; 3, Gareth Ruxton v bye; 4, Gordon Dickson v bye; 5, Graham Dunbar v winner match two; 6, Gareth Ruxton v Gordon Dickson; 7, Winner match five v winner match six to determine who qualifies.

Section five: 1, Scott MacEwan v bye; 2, Jonathan Cargill v Steve Hamilton; 3, Stuart Campbell v bye; 4, Martin Cherry v bye; 5, Scott MacEwan v winner match two; 6, Stuart Campbell v Martin Cherry; 7, Winner match five v winner match six to determine who qualifies.

The deadlines for this event are as follows: match two must be played by Sunday, September 11;. matches five and six are to be completed by Sunday, September 25; and match seven to be completed by Sunday, October 9.

Winner to text/’phone the match secretary with result.