Final placings in ladies’ league

0
Have your say

Arbroath and district Ladies’ Darts League

(sponsored by Arkive)

BOWLERS have won Arbroath and District Ladies’ Darts League Division One championship by a comfortable four-point margin.

Pageant (2) were runners-up and third place went to British Legion.

Cliffburn (1) recorded a comfortable victory over LBC on Thursday to claim the Division Two title. Second-placed Ram’s Heid (1) also won their match, against Letham Hotel and Portcullis (1) took third place.

In Division Three, West Port Bar (2) overcame a two points deduction to take the title, with Letham and Tutties (2) in second and third spots respectively with 28 and 27 points.

Division One

Result: Cricket Club 7, Railway 5.

Final placings

P W L D Pts

Bowlers 18 16 0 2 34

Pageant (2) 18 14 2 2 30

British Legion 18 10 4 4 24

Cricket Club 18 9 5 4 22

Fisherman’s 18 7 7 4 18

Pageant (1) 18 5 9 4 14

Lorne 18 5 11 2 12

Portcullis (2) 18 3 11 4 10

Westport Bar (3) 18 2 11 5 9

Railway 18 2 13 3 7

Division Two

Results: Ram’s Heid (1) 7, Letham Hotel 5; LBC 4, Cliffburn (1) 8.

Final placings

P W L D Pts

Cliffburn (1) 18 11 4 3 25

Ram’s Heid (1) 18 10 5 3 23

Portcullis (1) 18 9 6 3 21

Commercial (2) 18 8 6 4 20

St Tam’s 18 8 7 3 19

Millgate 18 7 6 5 19

LBC 18 8 9 1 17

Ram’s Heid (2) 18 6 11 1 13

Letham Hotel 18 4 10 4 12

Tutties (1) 18 4 11 3 11

Division Three

Result: Letham 7, Stag 5.

Final placings

P W L D Pts

*Westport Bar (2) 18 16 1 1 31

Letham 18 13 3 2 28

Tutties (2) 18 12 3 3 27

Westport Bar (1) 18 12 6 0 24

Abbey (1) 18 8 8 2 18

Stag 18 6 10 2 14

Commercial (1) 18 5 10 3 13

Abbey (2) 18 3 11 4 10

Cliffburn (2) 18 2 13 3 7

Station 18 1 13 4 6

* two points deducted

Singles draw

The opening round of Arbroath Ladies’ singles championship will be played at the following venues on Thursday, April 4. Play down to two at each venue.

Results to be ‘phoned to 854782.

The draw is as follows:

St Tam’s: K. Barthorpe, Commercial (2); Caroline Thomas, Cliffburn (1); S. Pedgrift, Cricket Club; P. McCann, West Port Bar (3); A. Higgins, Bowlers; J. Middleton, Fishermans; S. Fairweather, Portcullis (1); J. McNicoll, Lorne; K. Bennett, Fishermans and J. Gillies, St Tam’s.

Referee - Anne Higgins.

Lorne: A. Gibb, West Port Bar (3); L. Archer, Millgate; T. Beal, Millgate; K. Smeaton, Fishermans; N. Carkeek, Cliffburn (1); D. Thurgood, Pageant (1); S. Milne, Lorne; J. Falconer, Pageant (2); L. Girdwood, West Port Bar (1) and K. McMeekin, St Tam’s.

Referee- Linda Girdwood.

Station: E. Green, Bowlers; C. Morrison, Fishermans; L. Palser, Millgate; B. Smith, Fishermans; J. Lowson, Pageant (1); F. Smith, Bowlers; A. Pedgrift, Cricket Club; S. Buick, Fishermans; Carol Thoms, Cliffburn (1) and I. McGowan, Pageant (2).

Referee - Susan Buick.

Newgate: M. Barthorpe, Commercial (2); A. Barthorpe, Commercial (2); D. Pedgrift, Cricket Club; M. Cooper, Cliffburn (1); A. Burnett, Bowlers; J. Graham, Fishermans; P. Cook, Pageant (2); K. Hamilton, Fishermans; E. Shepherd, Fishermans and I. Whyte, British Legion.

Referee - Irene Whyte.

Millgate: A. Donald, Bowlers; S. Wright, Pageant (1); J. Milne, Pageant (1); S. Dorward, Portcullis (1); T. Shepherd, British Legion; E. Smith, Pageant (2); S. Thomas, Cliffburn (1); M. Cameron, Portcullis (2); K. Gordon, Millgate and J. Ritchie, Portcullis (2).

Referee - Emma Smith.

Tutties: P. Nicoll, Cricket Club; M. Gibson, Commercial (2); D. Dunbar, Fishermans; G. Spence, West Port Bar (3); S. Girdwood, West Port Bar (1); Claire Thoms, Cliffburn (1); D. Stuart, Bowlers; K. Tindal, Portcullis (2); P. Ritchie, West Port Bar (3) and E. Davies, West Port Bar (3).

Referee - Carol Smith.

Commercial: M. Taylor, Portcullis (1); S. Shepherd, British Legion; A. Bruce, Lorne; G. Anderson, Cricket Club; M. Buchanan, Bowlers; J. Smeaton, Fishermans; E. Burgess, Lorne; L. Thomson, Pageant (2); S. Hardie, Bowlers and M. McKay, Lorne.

Referee - Sheila Shepherd.

Portcullis: S. Watson, Pageant (2); T. Watson, Bowlers; A. Smith, Pageant (2); A. Jeffrey, Portcullis (1); L. McConnachie, West Port Bar (3); N. Milne, British Legion; A. Thurgood, Pageant (1); I. Wright, Pageant (1); L. Maitland, Commercial (2) and R. Jarvis, Millgate.

Referee - Amanda Smith.

Arbroath and District Darts League

RESULTS from Monday are as follows.

Premier Division

Results: Newgate (2), bye; Newgate (1) 22, Station (2) 5; Fishermans (2) 24, St Tam’s 3; Abbey 13, Commercial (L) 14; Bowlers (2) 20, Fishermans (1) 7.

Placings

P W L L+ L- Pts

Fishermans (2) 13 12 1 265 86 24

Bowlers (2) 13 12 1 258 93 24

Newgate (1) 13 12 1 258 93 24

Commercial (L) 13 7 6 176 175 14

Abbey 13 6 7 194 157 12

Newgate (2) 13 6 7 189 162 12

Station (2) 13 5 8 142 209 10

Fishermans (1) 13 4 9 157 194 8

St Tam’s 13 2 11 123 228 4

Division One

Results: Commercial (A), bye; Cliffburn (1) 16, Corner 11; Bowlers (3) 9, Bowlers (1) 18; Lorne 8, West Port (1) 19; Portcullis (2) 14, Portcullis (1) 13.

Placings

P W L L+ L- Pts

Bowlers (1) 13 11 2 237 114 22

Commercial (A) 13 9 4 226 125 18

West Port Bar (1) 13 9 4 195 156 18

Corner 13 8 5 204 147 16

Portcullis (1) 13 7 6 195 156 14

Portcullis (2) 13 7 6 185 166 14

Lorne 13 6 7 166 185 12

Cliffburn (1) 13 5 8 181 170 10

Bowlers (3) 13 3 10 157 194 6

Division Two

Results: Rams Heid, bye; Station (1) 27, Pageant 0; West Port (2) 0, Millgate 27; Legion 13, Bowlers (4) 14; Cliffburn (3) 20, Cliffburn (2) 7.

Placings

P W L L+ L- Pts

Millgate 13 12 1 258 93 24

Cliffburn (3) 13 11 2 254 97 22

Cliffburn (2) 13 10 3 255 96 20

Legion 13 8 5 228 123 16

Rams Heid 13 8 5 225 126 16

Station (1) 13 7 6 187 164 14

Pageant 13 4 9 178 173 8

Bowlers (4) 13 4 9 146 205 8

West Port Bar (2) 13 1 12 27 324 2

180s - C. Watt, B. Reid, W. Whitson, G. Whyte, K. Lavery, C. Jones.

Low legs, 15 darts - J. Roy, A. Begg, C. Jones; 17 darts - A. Begg/M Thomson, A McEwan, A. Soutar

High checkouts - 118 finish - J. Roy; 113 - R. Torrie, J. Smith; 106 - A. Begg.

Fixtures

Next week’s fixtures are as follows:

Monday, April 1, Knockout Cup final first leg - Bowlers 2 v Fishermans 2.

Consolation Cup semi final 1 (to be played in Bowlers Bar) - Bowlers 1 v West Port 1.

Wednesday, April 3, Consolation Cup semi-final 2 (to be played in Bowlers Bar) - Newgate 1 v Station 2.