Champions put gloss on title win

Arbroath and District Ladies’ Darts League (sponsored by Arkive)

SHIP are Arbroath and District Ladiers’ Darts League Division Three champions.

They defeated Abbey (2) to cement their title success.

Division One leaders Pageant (2) dropped a point on Thursday when they could only draw with Cliffburn (1) but positions remain the same after Bowlers also drew at home to British Legion.

Fishermans and Cricket Club lead the chasing pack.

In Division Two, Lorne and Railway still share top spot after both won on Thursday. Lorne recorded a comfortable win away at Burns (1) and Railway made the journey to LBC and won by a similar margin.

Burns (1) have lost ground on the leaders by virtue of their defeat.

Division One

Results: Millgate (1) 6, Ram’s Heid (1) 6; Cliffburn (1) 6, Pageant (2) 6; Portcullis (1) 6, Portcullis (2) 6; Bowlers 6, British Legion 6; Pageant (1) 4, Cricket Club 8.

Placings

P W L D Pts

Pageant (2) 18 14 2 2 30

Bowlers 18 13 2 3 29

Fisherman’s 18 9 4 5 23

Cricket Club 18 9 5 4 22

British Legion 18 5 4 9 19

Pageant (1) 19 5 8 6 16

Cliffburn (1) 18 5 8 5 15

Portcullis (2) 18 4 7 7 15

Millgate (1) 18 6 10 2 14

Ram’s Heid (1) 19 1 11 7 9

Portcullis (1) 18 1 11 6 8

Fixtures: Ram’s Heid (1) v Pageant (2); Millgate (1) v Portcullis (2); Cliffburn (1) v British Legion; Portcullis (1) v Cricket Club; Bowlers v Fisherman’s; free week, Pageant (1).

Division Two

Results:Tutties 9, Burns (2) 3; L.B.C. 4, Railway 8; Letham Hotel 5, St Tam’s 7; Letham v Millgate (2), postponed; Burns (1) 4, Lorne 8.

Placings

P W L D Pts

Lorne 18 13 3 2 28

Railway 18 12 2 4 28

Burns (1) 18 10 6 2 22

Letham Hotel 18 9 8 1 19

L.B.C. 18 6 6 6 18

Tutties 18 7 8 3 17

St Tam’s 18 6 7 5 17

Millgate (2) 17 4 7 6 14

Letham 17 3 11 3 9

Burns (2) 18 2 14 2 6

Division Three

Results: Ship 7, Abbey (2) 5; Foundry 5, Stag 7; Commercial 7, Station 5; Ram’s Heid (2) 7, Cliffburn (2) 5; Abbey (1) 5, West Port Bar 7.

Final Placings

P W L D Pts

Ship 18 13 3 2 28

Ram’s Heid (2) 18 10 4 4 24

West Port Bar 18 9 5 4 22

Commercial 18 8 4 6 22

Station 18 6 7 5 17

Cliffburn (2) 18 5 7 6 16

Abbey (2) 18 5 8 5 15

Abbey (1) 18 4 8 6 14

Foundry 18 4 11 3 11

Stag 18 4 11 3 11

Arbroath and District Men’s Darts League

Sponsored by Colin M Smith

Arbroath Masters Q – School

THE QUALIFIERS for the Arbroath Masters 2012 will be held in Coast Nightclub on Saturday, April 7.

This will be a round robin event played in group stages to allow players to qualify for the Masters Main event in summer 2012. Entry for the Q School is free and open to any player.

To register your entries contact Alan Soutar on 07967218790.

Full details of the Arbroath Masters can be found at www.arbroathmasters.moonfruit.co.uk

Angus Super League

Results: week one - Arbroath A 8, Laurencekirk 4; Montrose 8, Arbroath B 4.

Full details including player averages can be found on the Angus Website at www.angusravens.co.uk

Angus Darts Academy

Due to the large turnout over the first four weeks of the Academy the coaches have decided to split Thursday training nights into two sessions.

They are: under-15s from 6.30 to 7.45 p.m. and over-15s from 7.45 to 9.15 p.m.

The Academy is free and open to new members both boys and girls aged between 10 and 21 years.

Premier Division

Fixtures: Burns Bar (1) v Fisherman’s (1); Station (2) bye; Fisherman’s (2) v Ram’s Heid (1); Portcullis v Burns Bar (2).

First Division

Fixtures: Abbey v Legion; Millgate v Cliffburn (1); West Port Bar v Corner Bar; Commercial (L) v St. Thomas.

Second Division

Fixtures: Bowlers (2) v West Port Lounge; Cliffburn (2) v Station (1); Pageant v Lorne; Ram’s Heid (2) v Bowlers (2).

Captains are reminded to text results to the darts mobile on completion of matches - 07528 249922.