Burns Bar (1) defeat Fishermans to draw level at the top

FISHERMANS (2) were defeated away by Burns Bar (1) on Monday night and these two teams now share top spot in the Premier Division of Arbroath and District Men’s Darts League, sponsored by Colin M Smith.

Burns Bar (2) recorded a narrow victory over St Tams to maintain their third place.

In Division One, Fishermans (1) and Ram’s Heid battled to a draw on Monday and share top spot. Three teams, Legion (1), Abbey (2) and Abbey (1) share second place on 10 points.

However, there is an outright leader in Division Two where Commercial (L) have a five-point advantage over Portcullis (2). Tutties and Station Bar are joint third.

Premier Division

Results: Burns Bar (1) 8, Fishermans (2) 4; Portcullis (1) 10, Newgate 2; St. Tams 5, Burns Bar (2) 7.

P W D L F A Pts

Fishermans (2) 11 9 0 2 88 44 18

Burns Bar (1) 11 9 0 2 83 49 18

Burns Bar (2) 11 7 1 3 76 56 15

Portcullis (1) 11 5 0 6 69 63 10

Newgate 11 2 0 9 54 78 4

St Tams 11 0 1 10 34 98 1

Fixtures: St Tams v Burns Bar (1); Fishermans (2) v Newgate; Burns Bar (2) v Portcullis (1).

Division One

Results: Fishermans (1) 6, Ram’s Heid 6; Abbey (1) 4, Legion (1) 8; Lorne 5, Abbey (2) 7.

P W D L F A Pts

Fishermans (1) 11 5 4 2 75 57 14

Ram’s Heid 11 5 4 2 70 62 14

Legion (1) 11 4 2 5 68 64 10

Abbey (2) 11 4 2 5 61 71 10

Abbey (1) 11 3 4 4 61 71 10

Lorne 11 0 8 3 61 71 8

Fixtures: Lorne v Abbey (1); Legion (1) v Ram’s Heid; Abbey (2) v Fishermans (1).

Division Two

Results: Station Bar 5, Portcullis (2) 7; Commercial (L) 8, Tutties 4; Legion (2) 6, Bowlers 6.

P W D L F A Pts

Commercial (L) 10 9 1 0 83 37 19

Portcullis (2) 11 5 4 2 75 57 14

Tutties 11 4 2 5 70 62 10

Station Bar 11 3 4 4 66 66 10

Legion (2) 10 2 5 3 59 61 9

Bowlers 11 0 2 9 33 99 2

Fixtures: Commercial (L) v Station Bar; Portcullis (2) v Bowlers; Tutties v Legion (2).

180 scorers - N. Guthrie, S. Coram, C. Watt, A. McEwan, D. Craig, A. Whitton, J. McIntosh and R. Mathewson.

Low legs: 16 darts – A. Wood and J. Barr (double); 17 darts – C. Watt and A. McEwan.

High checkouts: 101 – S. Simpson and I. Christie; 113 – G. Finnie; 133 – P. Falconer; 142 – D. Kelly; 148 – G. Finnie.

All results should be texted to the darts mobile on 07528 249 922 on the night of the match.

Champion of Champions

The Champion of Champions divisional competitions will be played on Wednesday.

Each team is entitled to enter two players and Fishermans (2) can enter three as Alan Soutar was last year’s Champion of Champions.

Premier Division will be played at the Burns Bar with referee Alan Soutar; Division One will be played at the Legion with referee Peter Falconer; and Division Two will be played at the Station Bar with referee Mark Shepherd.

All players should sign in at the venues before 8 p.m. Format will be best of three legs 501, played to a winner at each venue.

For more details log on to www.arbroathdarts.co.uk

Riley’s UK Doubles

Harrows Darts Technology and Riley’s have teamed up to introduce what they are billing as the biggest amateur darts event ever hosted in the UK. There is a £10,000 prize fund and the Angus area play offs will be held at the Red Lion Holiday Park on a date to be announced later.

Early details are online at www.arbroathdarts.co.uk and www.angusravens.co.uk

Restrictions on entry mean the following players can not enter - Alan Soutar, Bob Dall and Andy Wood, who have all represented their country.

Entry forms will be available soon.

Scottish Open

The draw for this weekend’s Scottish Open is available to view online at www.scottishdarts.com

Website

All the latest results, fixtures and league tables can be found at www.arbroathdarts.co.uk

Arbroath Ladies’

Darts League

Division One

Results: Pageant (2) 6, St Tams (1) 6; Bowlers 8, British Legion 4; Portcullis (1) 6, Portcullis (2) 6; LBC 3, Cricket Club 9; Fishermans 7, Millgate 5.

P W L D Pts

Fishermans 14 11 1 2 24

Pageant (2) 14 9 3 2 20

Bowlers 14 8 3 3 19

Cricket Club 14 8 5 1 17

St Tams (1) 14 6 4 4 16

British Legion 14 6 5 3 15

Portcullis (1) 14 3 6 5 11

Portcullis (2) 14 3 7 4 10

Millgate 14 2 9 3 7

LBC 14 0 13 1 1

Fixtures: St Tams (1) v British Legion; Pageant (2) v Portcullis (2); Bowlers v Cricket Club; Portcullis (1) v Fishermans; LBC v Millgate.

Division Two

Results: Ram’s Heid (1) 7, Lorne 5; Letham Hotel 7, Ship 5; Burns (1) 4, Burns (2) 8; Tutties 5, Pageant (1) 7; St Tams (2) 5, Victoria 7.

P W L D Pts

Ram’s Heid (1) 14 12 1 1 25

Pageant (1) 14 8 4 2 18

Burns (2) 14 7 4 3 17

Burns (1) 14 6 5 3 15

St Tams (2) 14 5 4 5 15

Letham Hotel 14 5 7 2 12

Lorne 14 4 6 4 12

Tutties 14 5 8 1 11

Ship 14 3 10 1 7

Victoria 14 2 9 3 7

Fixtures: Lorne v Ship; Ram’s Heid (1) v Burns (1); Letham Hotel v Pageant (1); Burns (1) v St Tams (2); Tutties v Victoria.

Division Three

Results: Commercial 7, Foundry 5; Letham 6, Abbey (2) 6; Abbey (1) 5, Newgate 7; Station 7, Ram‘s Heid (2) 5.

P W L D Pts

Newgate 12 8 3 1 17

Letham 13 6 3 4 16

Railway 11 6 2 3 15

Abbey (2) 12 4 2 6 14

Ram’s Heid (2) 12 5 4 3 13

Abbey (1) 13 5 7 1 11

Commercial 12 3 5 4 10

Foundry 12 4 7 1 9

Station 13 2 10 1 5

Fixtures: Foundry v Letham; Commercial v Newgate; Ram’s Heid (2) v Abbey (2); Abbey (1) v Railway; Station, free week.