Bowlers (2) in front

0
Have your say

BOWLERS (2) hold on to a slim two-point lead in the Premier League of Arbroath and District Darts League following their bye on Monday.

Fishermans (2) and Newgate (1) are neck and neck in second place.

In the First Division, another Bowlers team, Bowlers (1) heads the pack, four points clear. Commercial (a) leads the chasing pack.

Millgate recorded a comprehensive win over Bowlers (4) on Monday and remain two points clear in Division Two, with Cliffburn (3) just two points behind.

Premier League

Results: Bowlers (2), bye; Commercial (L) 16, Fishermans (1) 11; Fishermans (2) 11, Abbey 16; St Tam’s 5, Newgate (1) 22; Newgate (2) 21, Station (2) 6.

P W L LF LA Pts

Bowlers (2) 14 13 1 285 93 26

Fishermans (2) 14 12 2 276 102 24

Newgate (1) 14 12 2 269 109 24

Commercial (L) 14 8 6 192 186 16

Abbey 14 7 7 210 168 14

Newgate (2) 14 7 7 210 168 14

Station (2) 14 5 9 148 230 10

Fishermans (1) 14 4 10 168 210 8

St Tam’s 14 2 12 128 250 4

Fixtures: Station (2), bye; St Tam’s v Newgate (2); Newgate (1) v Abbey; Fishermans (1) v Fishermans (2); Commercial (L) v Bowlers (2).

Division One

Results: Portcullis (1), Bye; Lorne 13, Portcullis (2) 14; West Port (1) 10, Bowlers (1) 17; Corner 24, Bowlers (3) 3; Commercial (A) 19, Cliffburn (1) 8.

P W L LF LA Pts

Bowlers (1) 14 12 2 254 124 24

Commercial (A) 14 10 4 245 133 20

Corner 14 9 5 228 150 18

West Port Bar (1) 14 9 5 205 173 18

Portcullis (1) 14 8 6 222 156 16

Portcullis (2) 14 8 6 199 179 16

Lorne 14 6 8 188 190 12

Cliffburn (1) 14 5 8 189 189 10

Bowlers (3) 14 3 11 160 218 6

Fixtures: Portcullis (2), bye; West Port (1) v Portcullis (1); Bowlers (3) v Lorne; Bowlers (1) v Cliffburn (1); Corner v Commercial (A).

Division Two

Results: Cliffburn (3), Bye; Cliffburn 2 17, V Legion 10; Bowlers (4) 9, V Millgate 18; Pageant 27, V West Port (2) 0; Station (1) 13, V Rams Heid 14.

P W L LF LA Pts

Millgate 14 13 1 276 102 26

Cliffburn (3) 14 12 2 281 97 24

Cliffburn (2) 14 11 3 272 106 22

Rams Heid 14 9 5 239 139 18

Legion 14 8 6 238 140 16

Station (1) 14 7 7 200 178 14

Pageant 14 5 9 205 173 10

Bowlers (4) 14 5 9 155 223 10

West Port Bar (2) 14 1 13 27 351 2

Fixtures: Station (1), bye; Rams Heid v West Port (2); Pageant v Bowlers (4); Millgate v Cliffburn (2); Cliffburn (3) v Legion.

180 scorers - J. Roy (x2); A. Jarvie; G. Strannock; G. Walls senior; T. MacLeod; M. Shepherd; I. McGurk; C. Jones; C. Watt; C. Farr

High checkouts: 116 finish - S. Watson; 104 finish - C. Jones; 102 finish - S. Strachan; 101 finish - A. Low

Low legs: 14 darts - C. Jones, B. Beattie, K. Whyte/K. Lavery; 15 darts - C. Jones, A. Low; 16 darts - G. Walls junior/N. McHardy, J. Barr/J. Bell; 17 darts - J. Barr, A. Stott.

Arbroath Ladies’

triples draw

ARBROATH Ladies’ Darts League Triples Championship draw is as follows. Ties to be played on Thursday, April 18.

Sign in for 8 p.m. Play down to one at each venue. ‘Phone results to 854782.

Fishermans: G. Anders/A. Pedgrift/D. Pedgrift, Cricket Club; L. Russell/L. Henderson/D. Ford, British Legion; P. Nicoll/D. Robson/S. Pedgrift, Cricket Club; T. Beal/L. Palser/K. Grant, Millgate; N. Cooper/Caroline Thoms/Carol Thoms, Cliffburn (1); A. Barthorpe/K. Barthorpe/M. Barthorpe, Commercial (2); A. Thurgood/J. Lowson/D. Thurgood, Pageant (1); P. McCann/A. Gibb/I. Crosbie, West Port Bar (3).

Referee - Julie Loson.

Bowlers: L. McConnachie/H. Watson/M. Barron, West Port Bar (3); T. Watyson/A. Higgins/M. Buchanan, Bowlers; G. Spence/P. Ritchie/E. Davies, West Port Bar (3); J. Falconer/P. Cook/S. Watson, Pageant (2); S. Buick/J. Smeaton/E. Shepherd, Fishermans; K. Smeaton/K. Hamilton/C. Morrison, Fishermans; J. Middleton/D. Dunbar/K. Bennett, Fishermans; J. Gillies/M. Gillies/C. Ritchie, St Tam’s; S. Milne/M. Lister/M. Cull, Lorne.

Referee - Susan Buick.

Pageant: M. Gibson/T. Gibson/L. Fairweather, Commercial (2); P. Cartney/S. Birse/V. Linton, West Port Bar (2); L. Archer/B. Jarvis/R. Jarvis, Millgate; S. Shepherd/N. Milne/T. Shepherd, British Legion; J. McNicoll/M. McKay/L. Black, Lorne; A. Smith/E. Smith/L. Thomson, Pageant (2); D. Stuart/N. McGregor/S. Hardie, Bowlers; M. Cameron/K. Tindal/J. Ritchie, Portcullis (2); I. McGowan/K. Docherty/C. Thain, Pageant (2).

Referee - Sheila Shepherd.

Abbey: C. Smith/K. Payne/C. Reid, West Port Bar (2); C. Forsyth/I. Whyte/V. Young, British Legion; A. Jeffrey/S. Duffy/J. Duffy, Portcullis (1); A. Burnett/E. Green/F. smith, Bowlers; N. Carkeek/Claire Thoms/S. Thomas, Cliffburn (1); I. Wright/J. Milne/D. McLeod, Pageant (1); L. Girdwood/S. Girdwood/S. Scragg, West Port Bar (1); K. McMeekin/M. Cull/L. Errington. St Tam’s; R. Barker/L. Ritchie/I. McArthur, West Port Bar (1).

Referee - Linda Girdwood.