Athletes qualify for Petrofac finals

THE FOURTH event of the Petrofac Athletics League took place at Caird Park. Many of the Arbroath and District Athletic Club (ADAC) age groups have qualified for the finals that are to be held in Inverness on September 16.

The club is still awaiting final verification from league officials and once this is obtained, the qualifying age groups will be placed on the club website at www.freewebs.com/arbroath-athletics.

ADAC results were:

Under-10, girls, 80m – A string, E. Hudson, 15.2: shot-putt – A string, E. Hudson, 2.94: 600m – E. Hudson, 2.33.7.

Under-12, girls, 80m – A string, R. Broadfoot, 13.2; B string, L. Fletcher, 13.7; N/C, G. Watt, 15.0: 600m – A string, I. McFarlane, 2.15.2; B string, R. Broadfoot, 2.20.0; N/C, L. Fletcher, 2.27.8: javelin, A string, I. McFarlane, 11.59; B string, G. Watt, 8.33: long-jump – A string, L. Fletcher, 2.99; B string, I. McFarlane, 2.82: 4x100 relay – 70.2: boys, discus – A string, L. Burgess, 15.8; B string, G. Byars, 7.48; N/C, G. Lee, 11.77: 80m – A string, C. O’Donnell, 12.2; B string, L. Burgess, 13.4; N/C, M. Gill, 13.1: 600m – A string, M. Gill, 2.01.9; B string, C. O’Donnell, 2.07.3: high-jump – A string, G. Lee, 1.25: 4x100 relay, 63.3.

Under-14, girls, 75mh – A string, M. Watt, 16.7; B string, A. Townsend, 14.7: 800m – A string, N. Fairlie, 2.49.7; B string, M. McColl, 3.06.3: 200m – A string, R. Wallace, 31.1; B string, S. Chisholm, 35.4: long-jump – A string, N. Feighan, 3.71; B string, E. Ross, 3.60; N/C, M. Watt, 3.17: javelin – A string, N. Feighan, 13.84; B string, E. Ross, 11.66; N/C, A. Townsend, 11.01: 4x100 relay – 64.0: boys, 80mh – A string J. McFarlane, 16.7; B string, M. Law, 16.3: high-jump – A string, M. Law, 1.20: 800m – A string, J. McFarlane, 2.43.1: javelin – A string, J. McFarlane, 26.84; B string, M. Law, 18.42.

Under-16, girls, A. Robertson, shot-putt – 7.32; 80mh – 15.5; long-jump – 4.35: boys, high-jump – A string, F. Sutherland, 1.25: 800m – A string, C. Sturrock, 2.30.5: javelin – A string, F. Sutherland, 17.36; B string, C. Sturrock, 15.46: 200m – A string, C. Sturrock, 29.0; B string, F. Sutherland, 31.9.

Under-18, women, 100mh – A string, S. Townsend, 17.8; B string, E. Robertson, 19.7: javelin – A string, S. Townsend, 14.36: long-jump – A string, S. Townsend, 4.30; B string, E. Robertson, 4.29: 200m – A string, E. Robertson, 29.8: men, long-jump – A string, R. Croall, 4.79: 800m – A string, R. Croall, 2.20.2; B string, H. Sutherland, 2.24.7: 200m – A string, H. Sutherland, 31.0: javelin – A string, R. Croall, 21.55; B string, H. Sutherland, 12.55: 4x100 relay – 57.1.

Senior, women, 100mh – A string, F. Lampkin, 22.1; B string, C. Leszek, 20.6: javelin – A string, M. Durbidge, 25.81; B string, F. Lampkin, 17.26: 800m – A string, C. Leszek, 3.00.7: 200m – A string, C. Leszek, 31.3; B string, F. Lampkin, 36.1: 4x100 relay – 59.3: men, 110mh – A string, M. Downie, 16.5; B string, David Murray, 19.5: long-jump – A string, David Murray, 6.31; B string, J. Young, 4.44; N/C, M. Downie, 6.09; C. Edwards, 5.62; D. Murray, 5.01; L. Morrison, 4.34: 800m – A string, C. Edwards, 2.13.5; B string, L. Morrison, 2.18.9: 200m – A string, M. Downie, 24.0; B string, C. Edwards, 24.6: javelin – A string, D. Murray, 41.61; B string, L. Morrison, 13.50: 4x100 relay – 47.4.

Saturday competition results:

Under-nine, boys, 200m – S. Alexander, 42.7; C. Bremner, 44.8; L. Reid, 49.0: long-jump – L. Reid, 2.10; S. Alexander, 1.95; C. Bremner, 1.50: discus – L. Reid, 7.79; S. Alexander, 6.07; C. Bremner, 5.34: 800m – C. Bremner, 3.55.6; S. Alexander, 4.06.4; L. Reid, 4.48.1.

Under-11, girls, 200m – A. Low, 35.3; R. Broadfoot, 35.5; J. Reid, 37.8; L. Shepherd, 38.7; L. Fletcher, 39.0; E. Hudson, 43.3; G. Watt, 43.7; A. Moir, 45.2; J. Bremner, 49.7: long-jump – R. Broadfoot, 3.03; L. Fletcher, 2.89; A. Low, 2.60; L. Shepherd, 2.25; J. Bremner, 1.82; E. Hudson, 1.76; J. Reid, 1.73; G. Watt, 1.71; A. Moir, 1.50: discus – R. Broadfoot, 9.68; A. Low, 9.26; L. Fletcher, 9.08; G. Watt, 8.73; J. Reid, 7.98; J. Bremner, 6.90; E. Hudson, 6.84; A. Moir, 6.30; L. Shepherd, 3.39: 800m – A. Low, 3.30.1; L. Fletcher, 3.39.9; J. Reid, 3.52.1; E. Hudson, 3.55.9; R. Broadfoot, 4.08.1; L. Shepherd, 4.20.3; A. Moir, 4.45.3; G. Watt, 4.48.4; J. Bremner, 4.48.4: boys, 200m – L. Burgess, 34.6; N. Beaton, 37.9; G. Byars, 42.1; K. Cooper, 41.9: long-jump – N. Beaton, 2.79; L. Burgess, 2.71; G. Byars, 2.24; K. Cooper, 2.10: discus – L. Burgess, 14.91; N. Beaton, 9.14; K. Cooper, 8.20; G. Byars, 6.11: 800m – N. Beaton, 3,32.0; L. Burgess, 3.52.7; G. Byars, 3.53.1; K. Cooper, 4.04.7.

Under-13, girls, 200m – S. Chisholm, 35.1; P. Willox, 36.1; M. Watt, 36.2; M. McColl, 37.6: long-jump – M. Watt, 2.92; P. Willox, 2.80; M. McColl, 2.56; S. Chisholm, 2.50: discus – M. Watt, 14.40; P. Willox, 11.89; M. McColl, 10.95; S. Chisholm, 9.64: 800m – M. McColl, 3.25.1; M. Watt, 3.35.2; P. Willox, 3.49.8: boys, 200m – C. O’Donnell, 33.9; M. White, 37.0; D. Reid, 39.6; J. Shellard, 45.7: long-jump – C. O’Donnell, 3.33; M. White, 2.70; D. Reid, 2.19; J. Shellard, 2.15: discus – C. O’Donnell, 11.77; D. Reid, 11.23; M. White, 8.59; J. Shellard, 7.73: 800m – C. O’Donnell, 3.18.7; M. White, 3.21.0; D. Reid, 3.48.0; J. Shellard, 4.08.0.

Under-15, boys, J. Payne, 200m – 28.6: long-jump – 4.02: discus – 17.49: 800m – 3.36.9.

Under-17, men, 200m – R. Croall, 27.0; J. Wright, 29.3: long-jump – R. Croall, 4.42; J. Wright, 4.22: discus – J. Wright, 22.98; R. Croall, 16.47: 800m – R. Croall, 2.36.4; J. Wright, 3.18.0.

Under-20, men, C. Edwards, 200m – 25.8: long-jump – 5.69: discus – 23.53: 800m – 2.23.6.