Annual competitions

THE SOPHIE Trophy and Cadman Links qualifying round one took place on Saturday.

Results: scratch to seven - Scott Graham, 41 points; Neil Cargill, 38 bih; Paul Teviotdale 38; Keith Stockton 37. Eight to 11 - Ralph Coutts 41; Peter Falconer 40, bih; Jim Marnie 40, bih; Sam Menzies 40. Twelve to 16 – S. Lawrie 38; Dave Stuart 36, bih; Doug Blue 36; Ian Pringle 35. Seventeen to 28 - Ron Stewart, 36 points, bih; Bill Kelly 36; John McKenzie 33; Angus Murray 32, bih.

Round two, Sunday: scratch to six - Jonny Booth 42; Andrew Ruxton 38, bih; Lee Strachan 38, bih; Mark Davidson 38. Seven to 11 - Gary Oulton 38 points; Dave Anderson 37; Ian Forgrieve 36; Alex Warren 35. Twelve to 14 - Lindsay Yacamini 39; David Forbes 38; K. Ewart 37; Jim Cargill 36, bih. Fifteen to 28 - Billy Kelly 43; Doug Masson 37; C. Fagan 36, bih; Ian Ritchie 36.

The Links matchplay round one will take place tomorrow (Saturday) - 9.10, A. Ruxton v L.D. Cargill; 9.30, L. Strachan v L. Robb; 9.50, M. Davidson v G. Shepherd; 10.20, E.G. Rae v G. Soutar; 10.40, N. Cargill v B. Clarke.

Top three seeds through to the quarters on Saturday afternoon: S. Graham, J. Booth and G. Middleton.

Cadman Cup Matchplay, round one - 9.00, D. Anderson v J. Gilday; 9.20, G. Saddler v G. Drain; 9.40, R. Coutts v G. Craig; 10.00, I. Ritchie v B. Morrison; 10.10, P. Falconer v D. Clark; 10.30, P. Cairns v P. Murphy; 10.50, M. Smith v J. Lafferty; 11.00, S. Menzies v J. Ramsay.

Artisan Ladies’ Section

Draw for the Greensome Open to be played on Sunday (September 11).

11.30 a.m. – M. Wilkie and L. Birse, I. Cowan and C. Speed; 11.40 – E. Milne and F. Black, S. Ogg and J. Nisbet; 11.50 – S. Brunton and R. Fletcher, S. McBean and G. Wilson.

12 noon – A. Chree and M. Duthie, A. Dawson and S. Barber; 12.10 – K. Watt and I. Johnstone, J. Wylie and I. Falconer; 12.20 – C. Beattie and D. Moffat, M. Anderson and E Masson; 12.30 – S. Jackson and H. Kelly, E. Forbes and S. Begg; 12.40 – S. Fenner and C. McNab, S. Tomlinson and M. Clarke; 12.50 – J. Cargill and J. Grant, R. McGeoghegan and J. Groom.

1 p.m. – E. Shepherd and L. Cowen.

Late entries welcome, telephone 01241 875837.

Breakthrough Brooch and Medal, Saturday, September 3, and Tuesday, September 6, CSS: RO – 1, Elaine Shepherd (16) 75; 2, Margaret Smith (29) 76; 3, Wendy Edwards (10) 79.

Letham Grange

Ladies’ section

Championship final played over the Old Course, August 31 - A. Hay (6) beat A. Crabb (14), two and one.

Buick Trophy, round six, Glens Course, Friday, September 2 – 1, I. English (26) 40 points; 2, I. Johnstone (21) 39 points; 3, C. Clark (15) 37 points. The CSS was 66.

The results of the Medal Eight played over the Old Course on Saturday and Tuesday are as follows:

Division One: 1, M. Clarke (17) 75; 2, A. Crabb (14) 83. Division Two: 1, D. Moffat (23) 96; 2, B. Stirling (22) 96. CSS was 74 and 77.