Talented kids take part in the Arbroath Musical Festival

Scott Ritchie, Arbroath, with judge Glynn Forrest following his success in the Tuned Percussion.
Scott Ritchie, Arbroath, with judge Glynn Forrest following his success in the Tuned Percussion.

Hundreds of young musicians took part in the 82nd annual Arbroath and District Musical (Competitive) Festival this week.

The competition was held in the Webster Memorial Theatre on their main stage and assembly hall and the Old and Abbey Church from Monday and concludes this evening (Friday).
Adjudicators were Dorothy Howden, Barry Clark, Bryan Allan, Glenn Forrest and Mr Allan Neave.

Monday

Webster

Class 99a, timpani, elementary: 1, McKinlay Droog, Forfar Academy (88); 2, Thomas Beattie, Carnoustie High School (87) and 3, Ross McBride, Carnoustie High School, and Holly Milne, Forfar Academy (85). Class 96a, snare drum, elementary: 1, Ross McBride, Carnoustie High School (89); 2, Kenah Tosh, Arbroath High School (87) and 3, Caitlin McFarlane (86). Class 99, tuned percussion, elementary: 1, Ross McBride, Carnoustie High School, and Holly Milne, Forfar Academy, (86); 2, McKinlay Droog, Forfar Academy (85) and 3, Thomas Beattie, Carnoustie High School (83).

Assembly Hall

Class 37, Scottish songs, under 12: Catie Mathieson, Arbroath (88); 2, Adam Goody, Friockheim (87). Class 40, Burns songs, under 18: 1, George Cowan, Arbroath (178); 2, Isabella Robb, Arbroath (177). Class 39, Scottish songs, 15 and under 18: 1, Erin Nicoll, Monikie (87); 2, Ellie Hill, Brechin (86) and 3, Madeleine Doig, Brechin (85). Class 38, Scottish songs, 12 and under 15: 1, Blair Ruxton, Brechin (89); 2, Isabella Robb, Arbroath (88) and 3, Tasmin Glass, Kirriemuir (87).

Monday afternoon

Webster

Class 96, drumkit, elementary: 1, Caitlin McFarlane, Arbroath High School (88); 2, Kenah Tosh, Arbroath High School (87) and 3, Samuel Phillips, Northmuir Primary School (86).

Assembly Hall

Class 60, piano solo: 1, Matthew Crabb, Brechin (178); 2, Laura Ritchie, Stonehaven (177) and 3, George Cowan, Arbroath and Lucia Strachan, Arbroath (172). Class 82, violin solo, grade 1-2: 1, Alexa Munro, Carnoustie (160); 2, Anna Hunter, Carnoustie (159) and 3, Abby Ryan, Carnoustie (157). Class 79, violin solo, grade 3-4: 1, Elanor Leydecker, Broughty Ferry, and Nicole Vasey, St John’s High School (167). Class 43, folk songs, self accompanied on guitar, traditional or modern: 1, Blair Ruxton (86). Class 78, violin solo, grade 1-2: 1, Ailsa Miller, Broughty Ferry (170); 2, Kate Maxton, Arbroath (167).

Monday evening

Assembly Hall

Class 152, school age instrumental recital, open grade 3-4: 1, George Cowan, Arbroath (173); 2, Tara McLean, Friockheim (171) and 3, Kimberley Mathieson, Arbroath (167). Class 62, piano solo, 15 and under 17: Laura Townsend, Johnshaven (170); 2, Rhona MacFarlane, Montrose (167) and 3, Rhiannon J. Grant, Arbroath (166). Class 61 piano solo 13 and under 15: 1, Niamh Harper, Carnoustie (172); 2, Matthew Coates, Banchory (171) and 3, Sabine Crozier, Broughty Ferry (169).

Webster

Class 103, percussion ensemble: 1, Menziehill High School seniors (89); Brechin High School (85) and 3, Arbroath High School (84). Class 101, tuned percussion: 1, Jenny Forteath, Carnoustie High School (88); 2, Sam 
Walker, Menziehill High School (87) and 3, Brodie McCash, Forfar Academy (85). Class 98, drumkit advanced: 1, Peter Ney, Arbroath High School (89); 2, Jenny Forteath, Carnoustie High School (88) and 3, Jonathan Scott, Forfar Academy (84).

Tuesday morning

Assembly Hall

Class 57, piano solo under 9: Ewan Turnbyne, Broughty Ferry (176); 2, Hazel Will, Monifieth (175) and 3, Ioana Balaj, Arbroath (170). Class 59, piano solo under 12: 1, Catie Mathieson, Arbroath (171); 2, Freya Muir, Arbroath (170) and 3, Grace Hayes-Reekie, Arbroath (168). Class 21, Vocal solo girls 10 and under 12: 1, Sadie Jacobs, Arbroath (177); 2, Hannah Harper, Birkhill (171) and 3, Alex Begg-Ritchie, Arbroath (169). Class 69, piano duet under 10: 1, Cara McFarlane, Carnoustie, and Hazel Will, Monifieth, (169). Class 58, piano solo 9 and under: 1, Hannah Harper, Birkhill (171); 2, Aoife McRobert, Stonehaven, and Cara MacFadden, Carnoustie (169) and 3, Khalid Bjiermi, Carnoustie (168).

Webster

Class 100a, timpani intermediate: 1, Scott Ritchie, Arbroath High School (89); 2, Daniel Henderson, Arbroath High School (88) and 3, Logan Petrie, Montrose Academy (87). Class 97a, snare drum intermediate: 1, Ruaridh Cowieson, High School of Dundee (89); 2, Logan Petrie, Montrose Academy (88) and 3, Sam Wright, Arbroath High School (87).

Tuesday afternoon

Assembly Hall

Class 28, vocal solo boys, trebles 11 and over: 1, George Cowan, Arbroath (170). Class 20, vocal solo girls under 10: 1, Catie Mathieson, Arbroath (178); 2, Natalie K. Robertson, Arbroath (171). Class 22, vocal solo, girls and boys: 1, Caitie Mathieson, Arbroath (177). Class 29a, vocal solo boys under 15: 1, Blair Ruxton, Arbroath (170). Class 27, vocal solo, boys, trebles under 11: 1, Matthew Crombie, Carnoustie (171).

Webster

Class 97, drumkit intermediate: 1, Scott Ritchie, Arbroath High School (89); 2, Ruaridh Cowieson, High School of Dundee (88) and 3, Murray Bartle, Carnoustie High School (87). Class 100, tuned percussion, intermediate, Murray McArtney, Menziehill High School (89); 2, Scott Ritchie, Arbroath High School (88); 3, Megan Vasey, St John’s High School and Logan Petrie, Montrose Academy (87).

Tuesday evening

Webster

Class 98a, snare drum advanced: 1, Peter Ney, Arbroath High School (88); 2, Jenny Forteath, Carnoustie High School (87); and 3, Brodie McCash (86). Class 101a, timpani advanced: 1, Niamh Hill, Arbroath High School (89); 2, Jenny Forteath, Carnoustie High School (88) and 3, Brodie McCash (87).

Wednesday morning

Webster

Class 2, the pre-school singing games: 1, Muirfield Primary School and Inverbrothock Primary School (85); 2, Inverbrothock Pre-School (84). Class 1, singing games, under 12: 1, Carnoustie Beavers (86). Class 5, school choirs, P4 and 5: Carlogie Primary School (88). Class 4, school choirs P1, 2 and 3: Carlogie Primary School (86). Class 6, School choirs P6 and 7: 1, Inverbrothock Primary School (172); 2, Timmergreens Primary School (171) and 3, Carlogie Primary School (170). Class 10, primary school choirs, sea shanty class: Warddykes Primary School (170) and 2, Inverbrothock Primary School (168).

Assembly Hall

Class 104, wind solo, grade 1-2: Kirsten Healey, Monifieth (164); 2, Emily Lynch, Monifieth (165). Class 94, instrumental duet for violin and piano: 1, Natasha and Gavin Lee, Carnoustie (87); 2, Katherine Jarvis and Heather Miller, Broughty Ferry (86) and 3, Hannah Lowden and Kate Samson, Carnoustie (85). Class 90, cello solo, grade 1-2: 1, Zoe Rennie, Arbroath (170); 2, Anneke Swanson, Arbroath (169) and 3, Neave Morrice, Carnoustie (165). Class 54, vocal recital: 1, Isabella Robb. Class 91, cello solo grade 3-4: 1, Gavin Lee, Carnoustie (170); 2, Calum Brown, Arbroath (167); 3, Lyall Grant, Arbroath, and Lucy Reid, Arbroath, (165).

Wednesday afternoon

Webster

Class 116, vocal and or instrumental ensemble: 1, Megan and Nicole Vasey (89). Class 10a, Angus primary school choirs: 1, Whitehills Primary School (173); 2, Muirfield Primary School (171) and 3, Maisondieu Primary School (169).