Local tenor wins Musical Festival Blue Riband

THE TOP award at the 79th Arbroath and District Musical Festival Association was won by local tenor Jonathon Milne, who studies singing with Sheena Guthrie.

Jonathon has won several awards in previous festivals and this year, along with the Blue Riband, he also won the Edith Adamson Trophy for operatic solo, the Arbroath Burns Club Award for Burns songs and the W. McGregor Gold Challenge Medal for Scottish Songs.

He is a member of Arbroath Male Voice Choir.

Matthew Crabb and Matthew Coats shared the Tomala Piano Scholarship and Ryan Kopel, Kirriemuir, was the recipient of the Elizabeth Gordon Singers’ Scholarship and was later in the evening presented with the Adjudicators’ Award for Achievement for his performance in the Burns Songs under 18 which earned him 92 points, the joint highest mark of the festival .

The Morrison Trophy and Medal for best junior performer went to percussionist Liam McKay, St John’s RC High School, Dundee, who received the joint highest mark in the festival, a 92, for his xylophone playing.

The Instrumental Gold Challenge Medal was won by Joe Walters, Carnoustie, an accomplished trombonist.

Joe, a pupil at Carnoustie High School, is a member of Arbroath Instrumental Band and studies with Mike Robertson. Soprano Vicki Watson, Arbroath, received the vocal Gold Challenge Medal and also won the William Cant Trophy for Oratorio.

Prior to the main awards being presented members of the West Kirk Choir, Arbroath, sang in the church choirs class and received the Keith Blackman Limited Challenge Bowl.

The Carnoustie Choir were the winners of the Arbroath Festival Baton in the Mixed Voices class; and Arbroath Male Voice Choir, under their musical director Sheena Guthrie, won the Wilbourn Financial Services Trophy for their singing in the Male Voice Choirs category.

During the final session Maggie Findlay received the George Eggo Challenge Cup for her performance in the Premier Solo and Joshua Wright won the Abrinca Trophy for Gilbert & Sullivan solo.

Throughout Saturday, Arbroath Academy was the venue for the piping classes. There were entries frae a’ the airts and the best overall junior piper was Andrew Clark, Logie Pert, who won five other trophies during the day.

Andrew returned to the Webster Memorial Theatre in the evening to play for the audience. James McPetrie, Aboyne, received the Arbroath Royal British Legion Trophy for overall best piper for his playing in the Piobaireachd 15 and under 18 competition; and Ewen Dallas was the winner of the George Malcolm Trophy for best drummer on the day. The piping judges were brothers Gordon and Ronnie Clark and the drumming was judged by Mr Brian Martin (side) and Mr Peter Carter (tenor).

Adjudicators Margaret Smith, Leeds, and Walter Blair, Glasgow, both spoke of the high standard of musicianship which they had heard throughout the four days of competition and said how much they had enjoyed their time in Arbroath

Allan Neave, a former Blue Riband winner at the festival, travelled from Glasgow to adjudicate the guitar classes and he, too, was impressed with the standard of playing.

The Festival Association was fortunate to have had Pam Dow, an eminent percussionist, to judge the percussion classes and she spoke of the very high standard achieved by all the players.

Sheena Guthrie, executive chairman, proposed a comprehensive vote of thanks and said there had been many favourable comments about the organisation of the festival which had returned to the Webster Memorial Theatre.

She also thanked the adjudicators for their remarks and encouragement to competitors, the teachers who had worked tirelessly preparing their pupils for the various competitions, the festival committee, accompanists Alison Hart, Joan Branney and Kathleen Renilson; and stewards for their commitment in ensuring the event was a success.

There was a further note of thanks for Mr Brian Soutar, Stagecoach Coaches, who had generously provided buses to transport primary school children to and from school to the theatre and Stagecoach local representative Paul Reid for his help. She said that the entire day, which involved almost 500 children, went like clockwork thanks to Mr Reid and committee members’ organisational skills.

Plans are already under way for next year’s event which will be the 80th festival. The venue is to be the Webster Memorial Theatre and competition will commence on Wednesday, March 7.

Results were:

Thursday,

Webster Theatre

Morning session

Drum kit and snare drum, elementary - 1, Peter Ney, Arbroath High School, 87; 2, Logan Petrie, Montrose Academy, 83; 3 (equal), James Sim, Montrose Academy, and Joseph James, Arbroath High School, 82.

Drum kit and snare drum, intermediate - 1, Ailsa Gill, Forfar Academy, 89; 2, Niamh Hill, Arbroath High School, 88; 3, Connor Allen, Forfar Academy, 87.

Drum kit and snare drum, advanced - 1, Craig Knight, Carnoustie High School, 91; 2, Evan Hill, Arbroath High School, 87; 3 (equal), Liam Mackay and Ryan Ramsay, Arbroath Academy, 85.

Assembly Hall

Morning session

Wind solo, grade one/two -1, Sarah Elgin, Carnoustie, 85; 2, Zhad Bjeirmi, Carnoustie, 84; 3, Jess Campbell, 83.

Wind solo, grade three/four - 1, Karel Vesely, Monifieth, 87; 2, Danielle Ritchie, Monifieth, 85; 3, Ellen Kerr, Broughty Ferry, 84.

Wind solo, grade five and above - 1, John Angus, Monifieth, 86; 2, Alasdair Rennett, Newport-on-Tay, 85; 3, Kimberley Neale, Broughty Ferry, 84.

Instrumental ensemble, primary schools - 1, Carlogie Primary School Woodwind Group, Carnoustie, 84; 2, Timmergreens Primary School Flute Trio, Arbroath, 83; 3, St Thomas Primary School Woodwind Group, Arbroath, 82.

Cello solo, grade one/two -1, Sabine Crozier, Carnoustie, 86; 2, Katherine Jarvis, Broughty Ferry, 85; 3, Katie Wallace, Carnoustie, 84.

Cello solo, grade three/four - 1, Natasha Lee, Carnoustie, 85; 2, Rhiannon Grant, Arbroath, 84; 3, Clare Paton, Carnoustie, 83.

Webster Theatre

Afternoon session

Tuned percussion and timpani, elementary - 1, Peter Ney, Arbroath High School, 82; 2, Ross Butchart, Forfar Academy, 76.

Tuned percussion and timpani, intermediate - 1 (equal), Sarah Niven, Forfar Academy, and Jenny Forteath, Carnoustie High School, 85; 2, Brodie McCash, Forfar Academy, 84; 3 (equal), Niamh Hill, Arbroath High School, and Ailsa Gill, Forfar Academy, 82.

Tuned percussion and timpani, advanced - 1, Liam Mackay, Dundee, 92; 2, Natasha Finlayson, Carnoustie High School, 87; 3, Ryan Ramsay, Arbroath Academy, 86.

Instrumental recital, not piano - 1, Jack Grimes, St John’s RC School, Dundee, 86.

Percussion ensemble, open - 1, St John’s RC High School Percussion Ensemble, 89; 2, Arbroath High School Percussion Ensemble, 88; 3, Forfar Academy Percussion Ensemble, 87.

Assembly Hall

Afternoon session

Violin solo, grade one/two - 1, Lucy Wales, Murroes Primary School, 84; 2, Andrew Scott, Arbroath, 82; 3, Alicia Harper, Arbroath, 81.

Violin solo, grade three/four - 1, Heather Miller, Broughty Ferry, 84.

Violin solo, grade five and above - 1, Abbie Grewer, Colliston, 85.

Viola solo, grade three/four - 1, Stuart Miller, Broughty Ferry, 84.

Viola solo, grade five and above, Rowanne Ness, Monifieth, 86.

Cello solo, grade five and above - 1, Julie Begg, Carnoustie, 83.

Instrumental ensemble, own choice - 1, Monifieth High School Wind Ensemble, 87; 2, Tayside Young Fiddlers, Broughty Ferry, 86; 3, Tayside Guitar Ensemble, Dundee, 85.

Webster Theatre

Evening session

Junior soprano solo, 15 and under 18 years - 1, Suzanne Renwick, Perth, 84; 2, Ysabeau Middleton, Brechin, 82.

Vocal solo, girls, under 18 years - 1, Ella Clapperton, Letham, 86; 2, Suzanne Renwick, 84.

Vocal solo, boys, under 15 years, broken voices - 1, Rhys Paterson, Broughty Ferry, 85; 2, Daniel Baker, Dundee, 84.

Junior contralto solo, 15 and under 18 years - 1, Ella Clapperton, 89.

Vocal solo, boys, 15 to 18 years, broken voices - 1, Ruaridh Mathieson, Arbroath, 87; 2, Joshua Wright, Arbroath, 85; 3 (equal), Oliver Baker, Dundee, and John Kerr, Arbroath, 83.

Burns songs, under 18 years - 1, Ryan Kopel, Kirriemuir, 90; 2, Suzanne Renwick, 88; 3, Joshua Wright, 87.

Friday

Webster Theatre

Morning session

Brass solo, under 12 years - 1, Chris Flyn, Carnoustie, 86; 2, Matthew Crabb, Brechin, 85; 3 (equal), Katie Brown and Emma Jackson, both Carlogie Primary School, Carnoustie, 84.

Brass solo, 12 and under 15 years - 1, Craig Knight, Carnoustie High School, 88; 2, Colette Colman, Carnoustie High School, 86; 3, Louise McFadden, Carnoustie High School, 84.

Brass solo, 15 and under 17 years - 1, Peter Jackson, Carnoustie High School, 88; 2, Sarah Knight, 87; 3 (equal), Judith Richmond, Broughty Ferry, and Chris Robertson, Carnoustie, 85.

Brass solo, open - 1, Ernie Gerrard, Arbroath, 79.

Brass ensemble, school ensembles - 1, St John’s RC School Brass Ensemble, 83.

Assembly Hall

Morning session

Solo recorder, grade one/two - 1, Lydia Broadley, Hillside, 84; 2, Blair Ruxton, Hillside, 83; 3 (equal), Brooke Ingram, Monikie Primary School, and Annya-Natasha Black, Monikie Primary School, 82.

Solo recorder, grade five and above - 1, Megan Merino Beattie, Hillside, 85; 2, Siobhan Murray, Farnell, 83.

Solo recorder, open - 1, Megan Merino Beattie, 86.

Recorder, secondary schools, three to nine performers, unconducted - 1, Verity Doig, Megan Merino Beattie and Siobhan Murray, 87.

Fiddle solo, grade one/two - 1 (equal), Tabitha Kobine, Broughty Ferry, and Joel McFarlane, Monikie Primary School, 87; 2, Rachel Simpson, Arbroath, 84; 3, Annya-Natasha Black, 83.

Fiddle solo, grade three/four - 1, Abbie Brewer, Arbroath, 85; 2, Erin Gray, Carnoustie, 84; 3, Hannah Christie, Arbroath, 83.

Fiddle solo, grade five and above - 1, Nathan Christie, Arbroath, 85; 2, John Jarvis, Broughty Ferry, 84.

Webster Theatre

Afternoon session

Verse speaking choirs, five and under eight years – 1, Inverbrothock Primary School, 85.

Dramatised nursery rhyme, under eight years – 1, Inverbrothock Primary School, 86.

Piano solo, 15 and under 17 years – 1, Erin Crockett, Newtonhill, 83; 2, Zoe Lees, Broughty Ferry, 82; 3, Rachel Smart, Netherley, 81.

Piano solo, Haydn/Mozart Sonata, under 17 years – 1, Suzanne Renwick, 86; 2, Rhona Macfarlane, Montrose, 83; 3 (equal), Francesca Allanson, Broughty Ferry, and April Shepherd, Arbroath, 82.

Piano solo, 13 and under 15 years – 1, Cameron Spink, Arbroath, 86; 2, Isaque de Paula, Monifieth, 85; 3, Erin Grown, Letham, 82.

Piano sight reading - 1, April Shepherd, 85.

Assembly Hall

Afternoon session

Guitar solo, up to grade one – 1, Alfie George, High School of Dundee, 156; 2 (equal), Alexandra Jovanovic, High School of Dundee, and Kathryn Jennings, Forfar, 154; 3, Jamie Macmillan, High School of Dundee, 153.

Guitar solo, up to grades two/three – 1, Rebekah Drummond, Brechin, 168; 2, Alice Inman, High School of Dundee, 163; 3, Calum Crompton, Kirriemuir, 162.

Guitar solo, grades six and over – 1, Gordon Struan Robertson, Fowlis, 162; 2, Duncan Strachan, High School of Dundee, 159; 3, James Lucocq, Liff, 158.

Guitar duet, open – 1, Scott Lothian and Duncan Strachan, High School of Dundee, 81; 2, Gordon Struan Robertson and James Lococq, Fowlis/Liff, 80; 3, Calum Bennet and James Currie, High School of Dundee, 77.

Webster Theatre

Evening session

School age voice recital, grade five and above – 1, Ella Clapperton, Letham, 86; 2 (equal), John Kerr, Joshua Wright and Ruaridh Mathieson, all Arbroath, 85.

Soprano solo, not under 18 years – 1, Vicki Watson, Arbroath, 87.

Baritone solo, not under 18 years – 1, Duncan Hunter, Carnoustie, 88.

Bass solo, not under 18 years – 1, Mark Masson, Arbroath, 86.

Brass solo, not under 17 years – 1, Joe Walters, Carnoustie, 88; 2, Scott Ness, Carnoustie High School, 87; 3, Brian Cargill, Friockheim, 86.

Light popular music solo, not under 18 years – 1, Mark Masson, 87; 2, Vicki Watson, 84; 3, Lorna Ovington, Forfar, 81.

Burns songs, not under 18 years – 1, Jonathon Milne, 88.

Scottish songs, not under 18 years – 1, Jonathon Milne, 89; 2, Ann Johnson, Newport-on-Tay, 84.

Saturday

Webster Theatre

Morning session

Light popular music solo, under 15 years – 1, Ryan Kopel, Kirriemuir, 88; 2, George Cowan, Arbroath, 86; 3 (equal), Nicole Vasey, St John’s RC High School, Dundee, and Rachel Smart, Arbroath, 85.

Instrumental duet, open – 1, Brian Cargill and Ernest Gerrard, 82.

Light popular music solo, 15 and under 18 years – 1, Joshua Wright, 88; 2, Ruaridh Mathieson, 87; 3 (equal), Suzanne Renwick and John Kerr, 86.

Webster Theatre

Afternoon session

Piano solo, not under 17 years – 1, Ruaridh Mitchell, Stonehaven, 85.

Oratorio solo, not under 18 years – 1, Vicky Watson, 84.

Wind solo, not under 17 years – 1, Ewan Barrack, Arbroath, 88; 2, Craig Mackay, Broughty Ferry, 86.

Light opera solo, not under 15 years - 1, Suzanne Renwick, 86; 2, Ella Clapperton, 85; 3, Joshua Wright, 84.

Operatic aria, not under 18 years – 1, Jonathon Milne 87.

Senior school age instrumental recital, open – 1, Alasdair Rennet, Newport-on-Tay, 90; 2 (equal), Rhuarid Mathieson and John Kerr, Arbroath, 86; 3, Kimberley Neale, 84.

Webster Theatre

Evening session

Church choirs, open – 1, West Kirk Choir, Arbroath, 85.

Mixed voice choirs, open – 1, Carnoustie Choir, 87; 2, The Dundee Gaelic Choir, 84; 3, The Hill Street Singers, Arbroath, 81.

Vocal solo, premier class – 1, Maggie Findlay, Carnoustie, 86.

Vocal duet, not under 18 years, any voice combination – 1, Elaine Ferrie and Audrey Roshier, 85.

Gilbert and Sullivan solo, open – 1, Joshua Wright, 88; 2, John Kerr, 87; 3, Ruaridh Mathieson, 86.

Male voice choirs, open – 1, Arbroath Male Voice Choir, 84.

Piping and Drumming Classes

Saturday

Practice chanter, 14 years and under - 1, Sarah Douglas, Peterculter, 80; Kerr Munro, Carnoustie, 75; Keiran Kettles, Kellas, 74.

Solo piping, under 21 years, confined to Angus burghs - 1, Andrew Clark, Logie Pert, 84; 2, Struan Moffatt, Edzell, 82; 3, Timothy Ness, Monifieth, 80.

Piobaireachd, under 15 years - 1, Andrew Clark, 86; 2, Jack Hamilton, Brechin, 82; 3, Calum Brown, Peterculter, 79.

Piobaireachd, 15 to 18 years - 1, James McPetrie, Aboyne, 82; 2, Caitlin Macdonald, Glasgow, 82; 3, Stuart Scott, Crieff, 79.

Solo piping, under 21 years, specified composer- G.S. McLellan - 1, Andrew Clark, 82; 2, Stuart Scott, 81; 3 (equal), David Wright, Westhill, and Calum Brown, 80.

Solo piping, 18 years and over -1, Keith Christie, Dundee; 2, Scott Phillips, Arbroath; 3, Duncan Edwards.

Novice piping, under 15 years - 1, Owen Sweeny, Carnoustie, 81; 2, Daniel Devlin, Monifieth, 80; 3, Keiran Roberts, Dundee, 79.

Solo piping, under 18 - 1, Andrew Clark, 87; 2, Caitlin Macdonald, 84; 3, Stuart Scott, 83.

Intermediate solo piping, under 18 years -1, Struan Moffat, 88; 2, Angus Milne, Forfar, 80; 3, Connor Jardine, Airdrie, 79.

Solo piping, jig, under 18 years - 1, Andrew Clark, 87; 2, Caitlin Macdonald, 85; 3, Eireann Lanetta-Mackay, Burrleton, 84.

Solo piping, hornpipe and jig, 18 years and over - 1, Keith Christie, Guildtown; 2, David Wright; 3, Duncan Edwards.

Drumming on the pad, 14 years and under - 1, Khaud Bjeirmi, Carnoustie; 2, Orla Sutherland, Kirriemuir; 3, Greig Smith, Arbroath.

Side drumming, novice, under 18 years - 1, Ewan Dallas, Aberdeen, 90; 2, Zyad Bjeirmi, Carnoustie, 88; 3, Innes McKay, Montrose, 86.

Side drumming, intermediate, under 18 years - 1, Paul Weir, Newbigging, 90; 2, Carrie Wilson, Fettercairn, 88; 3, Alan Hamilton, Brechin, 86.

Side drumming, under 18 years - 1, Lachlan Gibb, Bucksburn, 90.

Side drumming, 18 years and over - 1, Grant McIntosh, Brechin, 80; 2, Darren Moffat, Edzell, 78.

Tenor drumming, novice, under 18 years - 1, Robyn Laird, Inverquharity Mill, 85; 2, Caitlin Cameron, Carnoustie, 84; 3, Dhugal Patterson, Carnoustie, 83.

Tenor drumming, under 18 years - 1, Jenni Clark, Logie Pert, 95.

Tenor drumming, 18 years and over - 1, Marteen Nicoll, Brechin, 98; 2, William Christie, Dundee, 90.

Piper considered to have given the best piping performance - James McPetrie. Best junior piper irrespective of any other award - Andrew Clark. Best drummer under 18 irrespective of any other award - Ewen Dallas.